Bali Arts Festival 2018 Schedule (2/5) : June 25th. – July 1st. 2018

Monday, June 25th. 2018

11 am / Gedung Ksirarnawa.
Bondres (Traditional Comedy Show)
Participants :
Paguyuban Seniman Muda Jembrana, Jembrana
Sekaa Bondres Satya Bandhu Kencana, Desa Dauh Puri Kauh, Denpasar.

11 am / Kalangan Ayodya.
Joged Pingit by Sekaa Joged Pingit Banjar Susut, Buahan, Payangan, Gianyar.

2 pm / Kalangan Ratna Kanda
Tembang (traditional song) Girang by Sanggar Mudra, Petang, Badung.

8 pm / Kalangan Ayodya.
Drama Gong (traditional dance and drama) by Sanggar Seni Nong Nong Kling, Banyuning, Buleleng.

8 pm / Wantilan
Traditional and contemporary show “Terang Telah Datang” by ISBI Tanah Papua (Guess Participant from Papua)

8 pm / Ardha Candra Stage
Children Gamelan Show
Performers:
1. Sanggar Pucil Makembang, Banjar Ole, Dauh Puri, Marga, Tabanan.
2. Sekaa Balaganjur Taruna Gargita, Br. Baler Pasar, Rendang, Karangasem.
3. Sekaa Balaganjur Dharma Sandi, Br. Dangin Peken, Sanur Kauh, Denpasar.
4. Sekaa Balaganjur , Gianyar.
5. Sekaa Balaganjur Panji Ulangun Santi, Tihingan, Banjarangkan, Klungkung.

 

Tuesday, June 26th. 2018

11 am / Kalangan Angsoka
Dance and Gamelan by Sanggar Seni Burdah Burak, Pegayaman, Sukasada, Buleleng.

11 am / Gedung Ksirarnawa
Bondres (Traditional Comedy Show)
Participants:
Sanggar Seni Tugek Carangsari , Petang, Kabupaten Badung
Sekaa Bondres Werda Tama, Sanggulan, Kediri, Tabanan.

2 pm / Kalangan Ratna Kanda.
Tembang (traditional song) Girang by Sanggar Sekara Hati, Br. Kutuh, Sayan, Ubud, Gianyar.

5 pm / Areal Taman Budaya.
Ngelawang (‘walking’ performance) by Sanggar Seni Gita Sunari, Singaraja, Buleleng.

8 pm / Depan Gedung Kriya.
Shaddow Puppet by Sanggar Kempli Beser, Banjar Wani, Kerambitan, Tabanan.

7 pm / Kalangan Ayodya.
Arja (traditional dance and drama) by Sanggar Citta Usadi, Mengwi Tani, Mengwi, Badung.

8 pm / Ardha Candra stage
Colossal Dance and Drama “Manik Angkeran” by Institut Hindu Dharma Negeri Denpasar.


Wednesday June 27th. 2018

5 pm / Kalangan Madya Mandala.
Traditional Joged Bumbung by Sanggar Kanti Budaya, Kuta Selatan, Badung.

7 pm / Kalangan Ayodya.
Arja (traditional dance and drama) by Sanggar Seni Siwa Ratri, Keramas, Blahbatuh, Gianyar.

8 pm / in front of Gedung Kriya.
Puppet Shaddow by Pepadi Kota Denpasar

8 pm / Cinema room, Ksirarnawa Building.
Documentary film screening

8 pm / Gedung Ksirarnawa.
Modern Bali Teater “Bima Suarga” by Teater Mini Bali Kota Denpasar.

 

Thursday, June 28th. 2018 

11 am / Kalangan Angsoka.
Gambuh by Sekaa Gambuh Kaga Wana Giri, Kedisan, Tegalalang, Gianyar.

11 pm / Gedung Ksirarnawa.
Dance and Opera by troppe from Guangxi Province, China (Guess Performer)

2 pm / Kalangan Ratna Kanda.
Tembang (song) Girang by Sanggar Once Srawa, Jembrana.

5 pm / Areal Taman Budaya.
Ngelawang by Sekaa Ngelawang Karang Taruna Desa Delod Peken, Tabanan

7 pm / Kalangan Ayodya.
Arja by Sekaa Arja Kirtya Kencana Budaya, Banjar Bengkel Buduk, Bengkel, Kediri, Tabanan.

8 pm / Kalangan Ratna Kanda.
Dance and Gamelan Performance by SMKI, Yogyakarta (Guess participant)

8 pm / Gedung Ksirarnawa.
Panji/Inao Internasional Festival, performers from Myanmar, Laos, Vietnam and Indonesia.

8 pm / Depan Gedung Kriya.
Shaddow Puppet by Sanggar Kuta Kumara Agung, Br. Temacun, Kelurahan Kuta, Badung.

8 pm / Cinema room Ksirarnawa.
Documentary film screening

 

Friday, June 29th. 2018

10 am / Gedung Natya Mandala ISI Denpasar.
Workshop Panji/Inao Internasional.

10 am / Kalangan Ratna Kanda.
Handicraft Competition

11 am / Wantilan.
Rinalasila “Api Dendam Keris Sakti”: Sanggar Nritya Graha Siwanataraja, Br. Babakan, Desa Sukawati, Gianyar.

2 pm / Kalangan Ayodya.
Gamelan and Classic Legong Dance by Sekaa Palegongan Semara Pagulingan, Br. Binoh Kaja, Ubung, Denpasar.

2 pm / Kalangan Ratna Kanda.
Tembang (song) Girang by Sekaa Taman Penasar Sraya Gita Komala, Semarapura, Klungkung.

5 pm / Areal Taman Budaya.
Ngelawang (‘walking’ performance) by Sanggar Seni Gema Abhiraja Widya Jnana, Pujung Kaja, Sebatu, Tegalalang, Gianyar.

8 pm / Ksirarnawa.
Panji/Inao Internasional Festival, performers from Cambodia, Malaysia, Thailand and Indonesia.

8 pm / Ardha Candra stage.
Gamelan Orchestra
Performers :
1. Sekaa Gong Kebyar Yowana Wira Bumi, Desa Tangkas, Klungkung, Klungkung
2. Sanggar Bumi Sarinadi, Banjar Tegeh, Desa Angseri,  Baturiti, Tabanan.

 

Saturday, June 30 th. 2018

11 am / Kalangan Ratna Kanda.
Youth Puppet Shaddow Gamelan (Gender Wayang) by:
1. Sekaa Gender Wayang Katih Ilang,Desa Batununggul, Nusa Penida, Klungkung
2. Sanggar Seni Ganeswara, Desa Pemaron, Buleleng
3. Sanggar Suara Murti, Br. Babakan, Sukawati, Gianyar.
4. Sanggar Seni Kembang Bali, Banjar Tunjuk Kelod, Tabanan, Tabanan.

2 pm / Kalangan Angsoka .
Music, Dance and Traditional Song by Wanita Hindu Dharma Indonesia (WHDI) Lampung Province (guess performers).

2 pm / Kalangan Ayodya.
Janger and Gamelan Kebyar by Sekaa Gong (Youth and Children) “Banaspati Raja” Br. Denjalan, Batubulan, Sukawati, Gianyar.

5 pm / Kalangan Madya Mandala.
Jegog Gamelan by Collaboration of Bintang Asia Jepang with Sanggar Suar Agung.

8 pm / Gedung Ksirarnawa.
Modern Bali Teater ”Tragedi Karma Bumi” by  Sanggar Tepisiring, Br. Uma Kepuh, Desa Buduk, Mengwi, Badung.

8 pm / Kalangan Ayodya.
Drama Gong by Sanggar Duo Liku, Banjar Cebaang, Desa Serongga, Gianyar.

8 pm / Ardha Candra stage
Gamelan Orchestra (adult)
1. Komunitas Budaya, Sanggar Rare Angon, Br. Blungbang, Bangli
2. Sekaa Gong Kebyar Yowana Dharma Kanti, Desa Kaliakah Kauh, Jembrana.

 

Sunday, July 1st. 2018

10 am / Gedung Ksirarnawa.
Workshop “Banten” (traditional offerings).

11 am / Gedung Kriya.
Painting Demonstration Batuan style.

11 am / Kalangan Angsoka.
Traditional children’s Games by Sanggar Wintang Rare, Tabanan.

11 am / Kalangan Ratna Kanda.
Gender Wayang Remaja (gamelan for puppet shadow performance):
1. Sekaa Gender Gita Swara Jaya, Br. Teges Masjati, Desa Pemecutan Kelod, Denpasar.
2. Sanggar Seni Pangjaya, Br. Besang, Desa Ababi, Kecamatan Abang, Karangasem.
3. Sanggar Manik Asta Gina,Duta Kabupaten Jembrana.
4. Sanggar Seni Sri Kembang, Kecamatan Abiansemal, Badung.

2 pm / Kalangan Ayodya.
Dance and Gamelan Semara Pagulingan Anak-anak by Sanggar Citarum, Kota Denpasar

5 pm / Areal Taman Budaya.
Ngelawang by Sekaa Ngelawang SMPN1 Semarapura, Klungkung.

8 pm / Gedung Ksirarnawa.
Janger Melampahan by SMAN 4 Singaraja, Buleleng.

8 pm / Wantilan.
Sutasoma Mask Wayang (Wayang Topeng Sutasoma) “Purusada Santa” by Sanggar Seni Bali Singamandawa, Br. Guliang, Pejeng, Tampaksiring, Gianyar.

7 pm / Kalangan Ayodya.
Arja  by Sekaa Arja Gita Taruna SMPN 2 Semarapura, Klungkung.

8 pm / Ardha Candra stage.
Gamelan by Women (Gong Kebyar Wanita)
1. Sekaa Gong Asti Pradyaswari, Kuta Selatan, Badung
2. Sanggar Mekar Suara Santi, Br. Puri Kanginan, Bangli.

Comments

comments

Add Comment

I'm not Robot *