Bali Arts Festival 2019 Schedule: June 24th. – 30th. (2 of 4)

Monday, 24th June 2019

Time : 10.00 MIT / Location : the Area of the Art Centre
Program : Painting Contest for Elementary School Children

Time : 11.00 MIT / Location : Angsoka Stage
Program : Genggong musics, by Qakdanjur Arts Group, the Banjar of Pegok, Sesetan village, South Denpasar subdistrict, rerpresenting Denpasar City

Time : 14.00 MIT / Location : Ratna Kanda Stage
Program : Contest on “Taman Penasar” Balinese songs accompanied by Balinese musics, by the Young
Artists Group of Yowana Werdhi, the Banjar of Batanbuah, Kesiman Petilan village, East Denpasar subdistrict, representing Denpasar City

Time : 17.00 MIT / Location : Madya Mandala Stage
Program : Joged Bumbung Dance, by Joged Group of Satya Kanti, the Banjar of Tegal, Bebalang
Village, representing Bangli Regency

Time : 19.30 MIT / Location : Ksirarnawa Hall
Program : Traditional Dances of Uyan Ballyg Group – Rusia in collaboration with Kerta Ubud Arts Group, Gianyar

Time : 19.30 MIT / Location : Ayodya Stage
Program : Drum Music by Participation of Indonesia – Japan Wadaiko Dream Team

Time : 19.30 MIT / Location : Ardha Candra Amphitheatre
Program : Colossal Sendratari “Alengka Binasa”, by SMKN 1 Kasihan State Vocational High School
of Bantul, Yogyakarta

=====

Tuesday, 25th June 2019

Time : 10.00 MIT / Location : Ayodya Stage
Program : Contest on “macecimpedan” – Balinese quiz for Elementary School students

Time : 10.00 MIT / Location : Wantilan Hall
Program : Speech Contest by using Balinese language for Secondary School students

Time : 10.00 MIT / Location : Pasca Sarjana Building ISI – the Indonesian
Institute of Arts Denpasar
Program : Contest on Writing Balinese Characters in Lontar palm leaves, for Secondary School students

Time : 10.00 MIT / Location : Cinema Room , the first floor of Ksirarnawa Hall
Program : Balinese Short Story Contest

Time : 10.00 MIT / Location : Angsoka Stage
Program : Contest on Story Telling using Balinese Language for Elementary School students

Time : 10.00 MIT / Location : Pascasarjana Building the Indonesian Institute of Arts Denpasar
Program : Contest on Poster on Balinese Proverbs

Time : 10.00 MIT / Location : Ratna Kanda Stage
Program : Contest on Reciting Lontar

Time : 10.00 MIT / Location : Candra Metu Building the Indonesian Institute of
Arts Denpasar
Program : Contest on News Reading on Television, using Balinese Language

Time : 19.30 MIT / Location : Ardha Candra Amphitheatre
Program : Parade of Gong Kebyar musics and dances for Children, by the SMP 1 ( Secondary School ) Bangli Arts Community representing Bangli Regency to meet the Children Gong Kebyar Anglocita Suara
Group Arts, Penarungan village, Buleleng subdistrict, representing Buleleng Regency

=====

Wednesday, 26th June 2019

Time : 11.00 MIT / Location : Ksirarnawa Hall
Program : Workshop on Balinese Poetry Reading

Time : 11.00 MIT / Location : Ayodya Stage
Program : Participation Paguyuban Kuda Lumping Krido Budoyo Gayamsari Lingkungan Kaliputih, Panjang Ambarawa, of Semarang City

Time : 14.00 MIT / Location : Ratna Kanda Stage
Program : Contest on “Taman Penasar” Balinese songs accompanied by Balinese musics, by Rare Angon
Arts Community, the Banjar of Blungbang, kawan Village, representing Bangli Regency

Time : 17.00 MIT / Location : Madya Mandala Stage
Program : Colossal Dance Drama “Senapatya Kuskendha” of Culture Office of Bantul Regency, Yogyakarta
.
Time : 19.30 MIT / Location : in front of Kriya Hall
Program : Contest on Parwa Puppet Shadow Play for Children, by the Puppet Shadow Association –
PEPADI of Denpasar City

Time : 19.30 MIT / Location : Ardha Candra Amphitheatre
Program : Parade of Gong Kebyar musics and dances for Adults, by Arts Group of Pupuan village, Pupuan subdistrict, representing Tabanan Regency to meet the Gong Kebyar Group of Bangsing Bunut, Kutampi village, Nusa Penida subdistrict, representing Klungkung Regency

=====

Thursday, 27th June 2019

Time : 11.00 MIT / Location : Angsoka Stage
Program : Classical Palegongan Dances, by Saba Sari Arts Group, Saba village, Blahbatuh subdistrict, representing Gianyar Regency

Time : 14.00 MIT / Location : Ayodya Stage
Program : Batak dance traditional,Participation of Bali Batak Family Relationship – IKBB

Time : 17.00 MIT / Location : Ratna Kanda Stage
Program : Soreng Langen Kridho Santoso Perpormance Arts of Magelang Regency, by Education and Culture Office of Magelang Regencxy, Central Java Province

Time : 19.30 MIT / Location : in front of Kriya Hall
Program : Contest on Parwa Puppet Shadow Play for Children, by group of Tejakula village, representing Buleleng Regency

Time : 19.30 MIT / Location : Ardha Candra Amphitheatre
Program : Parade of Gong Kebyar musics and dances for Women, by the Pradnya Paramesti Women Gong Group of Gumbrih village, representing Jembrana Regency to meet the Women Gong Kebyar Group of Bakas village, Banjarangkan subdistrict, representing Klungkung Regency

=====

Friday, 28th June 2019

Time : 11.00 MIT / Location : Angsoka Stage
Program : Wayang Wong Perpormance “Hanoman Duta” of Bangli Regency style, by Sanggar Gurnata, SMK – the Vocational High School of Kubu, representing Bangli Regency

Time : 14.00 MIT / Location : Ratna Kanda Stage
Program : Contest on “Taman Penasar” Balinese songs accompanied by Balinese musics, by Dharma Gita Suara, Arts Group, the Banjar of Kacang Dawa, Kamasan Village, Klungkung subdistrict, representing Klungkung Regency

Time : 16.30 MIT / Location : in the area of the Art Centre
Program : Nglawang – performing dance and musics by going around the area, by Giri Kusuma Arts Group, Tampaksiring village, Tampaksiring subdistrict, representing Gianyar Regency

Time : 19.30 MIT / Location : Ayodya Stage
Program : Dances and musics, participation of the Cultural Affairs Office of Gunung Kidul, Yogyakarta

Time : 19.30 MIT Location : Ksirarnawa Hall
Program : Parade oj Janger Malampahan Dance, by Sanggar Seni Manik Uttara Arts Group, Singaraja, representing Buleleng Regency

Time : 19.30 MIT / Location : Ardha Candra Amphitheatre
Program : Parade of Gong Kebyar musics and dances for Children, by Swara Jaya Arts Group of Banjar Siku, Klungkung subdistrict, representing Klungkung Regency to meet Gayatri Arts Group, Sangkaragung village, representing Jembrana Regency

=====

Saturday, 29th June 2019

Time : 10.00 MIT / Location : Ayodya Stage
Program : Contest on Carving Classical Balinese Mask

Time : 11.00 MIT / Location : Angsoka Stage
Program : Gambuh Dance Drama, by Children Gambuh Group of Bajra Jnana, Triwangsa sub- village. Budakeling village, Bebandem subdistrict, representing Karangasem Regency

Time : 14.00 MIT / Location : Ayodya Stage
Program : Parade of Semara Pagulingan gamelan musics, by the Youths Club of Melinggih village, Payangan subdistrict, representing Gianyar Regency to meet Gong Group of Kerti Yasa, the Banjar of Suwung Batan Kendal, Sesetan village, South Denpasar subdistrict, representing Denpasar City

Time : 16.30 MIT / Location : in the area of the Art Centre
Program : Nglawang – performing dance and musics by going around the area, by Padma Kusuma Arts
Group, Sinabun village, Sawan subdistrict, representing Buleleng Regency

Time : 19.30 MIT / Location : Ksirarnawa Hall
Program : Puppet Shadow Play on the Epic of Gilgamesh, participation of Singapore in collaboration with Madra Suta Foundation, Banjar Babakan, Sukawati Vilage.Gianyar Regency

Time : 19.30 MIT / Location : Ayodya Stage
Program : Parade of Gong Drama, by the Mudra Arts Group, Petang subdistrict, representing Badung Regency

Time : 19.30 MIT / Location : Ardha Candra Amphitheatre
Program : Parade of Gong Kebyar musics and dances for
Adults, by Sekar Wangi Arts Group, Sidembunut village, Cempaga subdistrict, representing Bangli Regency to meet Semara Wijaya Gong Group of Banjar Bengkel, Antiga Klod village, Manggis subdistrict, representing Karangasem Regency

=====

Sunday, 30th June 2019

Time : 10.00 MIT / Location : Ksirarnawa Hall
Program : Dress / Fashion Show Contest Arrangement for PKK – Family Welfare (Women) Associations of Regencies and City throughout Bali

Time : 10.00 MIT / Location : Pascasarjana Building the Indonesian Institute of
Arts Denpasar
Program : Contest on Baligraphy ( Balinese characters calligraphy ) Painting

Time : 10. MIT / Location : Wantilan Hall the Indonesian Institute of Arts
Denpasar
Program : Contest on Drawing Prasi ( pictures on Lontar – palm leaves )

Time : 14.00 MIT / Location : Ratna Kanda Stage
Program : Workshop on “Ngunda Bayu” – Distribution of Energy in Performing Literature Works ,

Time : 19.30 MIT / Location : in front of Kriya Hall
Program : Contest on Parwa Puppet Shadow Play for Children, by Sri Kembang Arts Group, Abiansemal subdistrict, representing Badung Regency

Time : 19.30 MIT / Location : Ayodya Stage
Program : Jaranan Wayang Wong (JARWO), Participation of Tourism and Culture Office of Blitar City Administration

Time : 19.30 MIT / Location : Ksirarnawa Hall
Program : Parade oj Janger Malampahan Dance, by Balerung Sari Nertya Wadirta Arts Group, Peliatan village, Ubud subdistrict, representing Gianyar Regency

Time : 19.30 MIT / Location : Ardha Candra Amphitheatre
Program : Parade of Gong Kebyar musics and dances for Women, by the Gong Group of Swari Kencana, Batan Nyuh village, Marga subdistrict, representing Tabanan Regency to meet the Women Gong Group of Loka Sraya Budaya, the Banjar of Tuban Griya, Kuta subdistrict, representing Badung Regency

Previous Schedule (1/4) : June 15th – 23rd. 2019 …
Next Schedule (3/4) : July 1st. – 7th. 2019  …
Next Schedule (4/4) : July 8th. – 13th. 2019

Comments

comments

Add Comment

I'm not Robot *